Cięcie laserem

Cięcie laserem to coraz powszechniejsza praktyka w wielu zakładach przemysłowych. Nie dość, że jest to metoda szybka to na dodatek bardzo dokładna. Dzięki takim operacjom można uzyskać najlepsze efekty, nieosiągalne dla ręki człowieka. Jakie są inne zalety cięcia za pomocą lasera?

Zalety lasera

Cięcie laserem dostosowane jest niemal do każdego możliwego materiału. Radzi sobie nie tylko z drewnem, szkłem, ceramiką, ale przede wszystkim z każdym rodzajem metalu. Laserowi nie robi różnicy czy pracuje przy grubości blachy na poziomie 0,5 milimetra lub 10 mm. W każdym przypadku ma się do czynienia z tą samą dokładnością urządzenia. Daje to niemal nieograniczone możliwości cięcia i wycinania wzorów. Wszystko dzięki dużej precyzji połączonej z dużą mocą. Takich efektów nie można uzyskać za pomocą starszych technologii, a tym bardziej przy pracy ręcznej.

Jak działa laser przy cięciu materiału?

Użycie lasera polega na zgromadzeniu w danym punkcie dużej ilości ciepła. Dzięki skierowaniu wiązki światła pracuje się z dokładnością co do 0,5 milimetra. Przycinany metal szybko się roztapia, ale tylko w wyznaczonym punkcie. Sąsiedztwo jest zupełnie nienaruszone, co pozwala uzyskać dużą dokładność.

Praca urządzeń jest w pełni zautomatyzowana, przez co nie trzeba tutaj żadnej ingerencji człowieka. Pracownicy nie tylko nie są narażeni na niebezpieczeństwo, ale także mają więcej czasu na skupienie się na innych zadaniach. W porównaniu ze starymi technologiami – działanie lasera jest bardzo długie. Firma, która zainwestuje w cięcie laserem może korzystać ze sprzętu nawet kilkadziesiąt lat. Zyskuje ona zatem nie tylko czas i dokładność, ale też pieniądze w dłuższej perspektywie.