Skąd wywodzi się sport?
Sport curlingu opiera się na idei przesuwania dużego kamienia po wąskiej, zamarzniętej ścieżce w kierunku celu. Może się to wydawać dość proste, ale skąd się wzięło? W rzeczywistości jest to produkt starej metody młócenia zboża.
Starożytni Szkoci, którzy wymyślili curling, brali płaski kamień i przesuwali go ręcznie po ziemi, aby wybić ziarno z łodyg. Kamienie te nadal istnieją jako część historycznych zabytków lub wmurowane w ściany, a nawet w miejscu zamarzniętych rzek, gdzie narodził się ten sport.
Do dziś można zobaczyć tę metodę w grze na nowoczesnych lodowiskach curlingowych, gdzie gracze przesuwają swoje kamienie stojąc na „hack” (podobnym do płaskiego kamienia używanego w czasach starożytnych). Pierwsza nowoczesna gra w curling odbyła się w Szkocji w 1541 roku, więc można powiedzieć, że sport ten ma prawie 500 lat.
Istnieje wiele teorii na temat tego, skąd wziął się ten sport. Niektórzy twierdzą, że zaczął się w Niemczech, gdzie ludzie rzucali w siebie śnieżkami, a inni, że w Kanadzie, gdzie budowali „forty” ze śniegu, a następnie używali śnieżnych kul do atakowania się nawzajem. Ale niezależnie od tego, gdzie się zaczęła, rozprzestrzeniła się w większości krajów i jest popularnym zajęciem w okresie zimowym.
W Stanach Zjednoczonych walki na śnieżki rozpoczęły się w 1887 roku, kiedy to uczniowie zaczęli rzucać w siebie śnieżkami w drodze ze szkoły do domu. Walki na śnieżki stały się na tyle popularne, że amerykańskie wojsko wykorzystywało je do szkolenia żołnierzy przed II wojną światową. Niektóre oddziały używały nawet czołgów do ćwiczeń. Dzięki tak wielu treningom i przygotowaniom przed II wojną światową, Stany Zjednoczone były w stanie wygrać wojnę przy minimalnej liczbie ofiar. I właśnie dlatego 2 lutego każdego roku obchodzimy Narodowy Dzień Walki na Śnieżki!
Więcej na: sporttaker.pl